Operatorzy sieci kablowych, dostarczając 18 proc. łączy internetowych ogółem i 32 proc. łączy stałych, przyczynili się do ok. 4-5 proc. całkowitego wzrostu gospodarczego w Polsce w ostatnich latach – to jeden z wniosków raportu „Wpływ sektora telewizji kablowej na rozwój polskiej gospodarki” przygotowanego przez firmę doradczą PwC przy współpracy z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej.
Sektor telewizji kablowej (CATV) w Polsce rozwija się systematycznie, co wiąże się ze znaczną skalą inwestycji w tym obszarze. W sumie w latach 2009-2014 wydatki inwestycyjne sektora wyniosły ok. 5,3 mld zł. Średnio operatorzy CATV na inwestycje przeznaczają ponad 20 proc. swoich przychodów. To znacznie powyżej przeciętnej dla gospodarki i branży ICT ogółem, które w obu przypadkach wynoszą około 5 proc. Między innymi dzięki tym inwestycjom operatorzy CATV odgrywają tak istotną rolę w rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Opierając się na danych międzynarodowych można szacować, że operatorzy sieci kablowych przyczyniają się do 4 – 5 proc. całkowitego wzrostu gospodarczego w Polsce.
W ofercie operatorów sieci kablowych coraz ważniejszą rolę odgrywa dostęp do Internetu. Udział abonentów korzystających z Internetu w ramach tych usług wzrósł z 31 proc. w roku 2009 do 43 proc. w roku 2014. Co ważne, ponad 65 proc. abonentów mogących korzystać z dostępu o prędkości powyżej 30Mb/s w Polsce to klienci operatorów CATV.
Udział CATV w całości sieci dostępowej w Polsce wynosi obecnie 18 proc., a w przypadku dostępu stacjonarnego 33 proc. Udział operatorów sieci kablowych w całości stałych łącz w Polsce jest znacznie powyżej średniej europejskiej wynoszącej 18 proc. Liczba użytkowników korzystających z Internetu dzięki operatorom CATV to 2,4 miliona osób i w ciągu ostatnich 5 lat (od 2009 r.) wzrosła o ponad 50 proc.
- Fundamentem konkurencyjnej gospodarki cyfrowej była i jest infrastruktura, pozwalająca na rozwój nowoczesnych produktów i usług. Wydatki inwestycyjne poniesione w latach 2009-2014 wyniosły ok. 5,3 mld złotych, co oznacza, że średnio operatorzy kablowi przeznaczyli na inwestycje ponad 20 proc. swoich przychodów. Te znaczące inwestycje w rozwój sieci sprawiły, że branża kablowa, jako jedyna w Polsce, urzeczywistniła już cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładające, że do 2020 roku wszyscy Polacy będą mogli korzystać z Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a co najmniej połowa powyżej 100 Mb/s. Ponad 65 proc. abonentów mogących korzystać z dostępu o prędkości powyżej 30Mb/s w Polsce to właśnie klienci operatorów kablowych – mówi Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.
- W raporcie pokazujemy realną pozycję i znaczenie sektora kablowego w Polsce i tym samym zwracamy baczniejszą uwagę na możliwości i szanse, które on generuje. Z dzisiejszej perspektywy coraz wyraźniej widać, że bez intensywnie rozwijającego się i inwestującego w nowoczesną technologię sektora kablowego, osiągnięcie celów postulowanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej będzie niezwykle trudne – podsumowuje Waldemar Dubaniowski, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.
Pisząc o roli sektora telewizji kablowej w rozwoju polskiej gospodarki, autorzy raportu zwracają także uwagę na liczbę osób zatrudnionym w tej branży – dla operatorów CATV pracuje w sumie ok. 10 tysięcy osób, a liczba pracowników i współpracowników w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 23 proc.
Źródło: PwC
Zdjęcie: technologie.gazeta.pl