Dzisiejszy audiowizualny krajobraz rozrywki zmienia się w szybkim tempie. Podczas gdy usługi i aplikacje telewizyjne nieustannie się mnożą i doskonalą, obecna infrastruktura telekomunikacyjna jest niewystarczająca, aby nadążyć w tym wyścigu w kierunku innowacji. W obliczu braku osiągów, FTTH jest jedynym niezawodnym rozwiązaniem, które umożliwi poradzenie sobie z takim postępem w rozrywce domowej – wyjaśnia Nadia Babaali, dyrektor ds. komunikacji FTTH Council Europe.
Większość firm wiodących w przemyśle rozrywki domowej zgadza się z jedną rzeczą: telewizja wciąż ma przed sobą lata świetności. W Europie zostały rozpowszechnione usługi triple play, podczas gdy quadruple play zyskuje popularność, możliwość powtórki i video na życzenie uważa się za podstawowe usługi, a wysoka rozdzielczość HD staje się normą. -Wymagania konsumentów wzrastają z każdym dniem, a widzowie pragną możliwości oglądania ulubionych programów w dowolnym momencie i w możliwie najwyższej jakości. Zaczęli również oczekiwać większego wyboru treści, dodatkowych usług, personalizowanych informacji i pewnego stopnia interaktywności – zauważa Nadia Babaali.
- Obecnie zakupy, przechowywanie i oglądanie treści multimedialnych jest proste dzięki rozwojowi chmur obliczeniowych i technologii realizacji płatności.
Netflix, wiodąca na świecie sieć telewizji internetowej i video streamingu, prowadziła w ostatnich latach strategię rozległej ekspansji. Obecnie oferuje ponad 60 milionom użytkowników w 60 krajach, ponad miliard godzin programów telewizyjnych i filmów na miesiąc,
Telewizja UHD
Kolejną kwestią jest powstanie telewizji ultrawysokiej rozdzielczości (UHD): ten standard nowej generacji obejmuje rozdzielczość 4k i 8k, zwanymi tak ponieważ obsługują one w rozdzielczości poziomej odpowiednio 4 i 8 tysięcy pikseli. Im więcej pikseli tym lepszej jakości jest obraz telewizyjny, a przez to zapewniają one najlepszą optyczną rozdzielczość dostępną dla telewizji cyfrowej. – Większość treści UHD przeznaczona jest obecnie dla usług video streamingu na życzenie, takich jak Netflix czy nagrania z telewizji satelitarnych, co oznacza, że potrzebują łącz o ultrawysokiej przepustowości – mówi Nadia Babaali.
– Podczas gdy ta ekspansja jest istotna dla widzów TV w kwestii usług rozrywki domowej, powinniśmy zastanowić się czy obecna infrastruktura telekomunikacyjna jest w stanie utrzymać taki rozwój. Dzisiejsza telewizja kablowa i połączenia internetowe nie będą w stanie sprostać rozsnącemu zapotrzebowaniu na wysoką przepustowość łącza, która jest niezdbędna w przypadku tego postępu. I choć zmiany w tej kwestii są zauważalne, telewizja wciąż dociera do większości domostw poprzez tradycyjne i często przestarzałe sieci miedziane lub kable koncentryczne, które ograniczają usługi i powstrzymują rozwój technologii nadawania programów – dodaje Babaali.
Kolejnym ważnym aspektem jest jakość usług. – Każdy z nas doświadczył kiedyś ogromnej frustracji, gdy film akcji zatrzymał się w najbardziej ekscytującym momencie, wyświetlając informację o buforowaniu, ponieważ ograniczenia techniczne spowodowały chwilową redukcję przepustowości łącza. W przypadku chęci uzyskania doznań pierwszej klasy, zwykłe oferty przepustowości nie są już wystarczające.
Co więcej, obecnie bardzo często zdarza się, że kilku mieszkańców jednego domostwa ogląda w tym samym czasie kilka różnych programów. – Wyobraźcie sobie prędkość łącza, która jest wystarczająca, aby obejrzeć program w zadowalającej jakości. Następnie podzielcie tę prędkość na ilość osób oglądających telewizję, grających, używających VoiP-a i przesyłających dane przez Internet w tym samym czasie. Jako, że cyfrowe treści video ewoluują w bogatsze formaty, a telewizja staje się centrum łączącym wiele urządzeń w domu, zapotrzebowanie na wiekszą wydajność infrastruktury sieci będzie ciągle wzrastało. Jedynie FTTH jest w stanie sprostać tym wymogom, pozwalając każdemu użytkownikowi cieszyć się bezproblemowym streamingiem wybranych treści, ulepszając przy tym domową rozrywkę o usługi takie jak dekodery video na życzenie, smart TV czy systemy bezpieczeństwa – wyjaśnia Nadia.
– Nowe, interaktywne sposoby korzystania z telewizji prowadzą do narastających zależności pomiędzy transmisją i łączem szerokopasmowym. Operatorzy i nadawcy treści powinni więc działać w zgodzie z tym trendem.
We Francji, zmagania aby dostarczać telewizję drogą światłowodową zmieniły się w tym roku na lepsze. Dwa główne francuskie telecomy, Orange i Bouygues Telecom, ogłosiły w tym roku zainwestowanie ogromnej części ich budżetu we wdrożenie światłowodów. Ich zaawansowane narzędzia i rozwiązania czynią niezwykle łatwym łączenie ze sobą domów, apartamentowców i całych bloków. Światłowody oferują nieprzebrane możliwości rozwoju przepustowości łącza, a w przyszłości wszelkie modyfikacje będą możliwe przy użyciu aktywnych urządzeń, bez konieczności zastąpienia samych światłowodów. Światłowody utorują także drogę do nowych usług takich jak UHD TV.
Telwizja przyszłości zrealizuje w pełni swój potencjał wyłącznie jeśli będzie napędzana przez światłowody- najnowocześniejsze, najtrwalsze i najbardziej opłacające się rozwiązanie. FTTH zapewnia najwyższe prędkości, zarówno pobierania jak i wysyłania. Wysoka i stabilna przepustowość łącza światłowodowego gwarantuje lepszą jakość audio i video, wysoką ilość kanałów, mniej zakłóceń, interaktywne możliwości, lepsze zabezpieczenia i ochronę transakcji online.
– W skrócie, FTTH jest nie tylko jedynym rozwiązaniem zdolnym do utrzymania obecnego postępu, ale także wpływającym znacznie na przyszły rozwój przemysłu rozrywki domowej – podsumowuje Nadia.