Dwunasta edycja konferencji Fibre To The Home Rady Europy odbyła się w Warszawie. Podczas 3 dni pełnych ciekawych wykładów i warsztatów zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z tematami związanymi z technologią światłowodową.
Nieprzypadkowo dwunasta edycja konferencji Fibre To The Home, zorganizowana przez Fibre To The Home Council Europe, odbyła się w Polsce. Polska jeszcze nie kwalifikuje się do rankingu FTTH (aby się w nim znaleźć 1% polskich gospodarstw domowych musi mieć dostęp do FTTH), jednak nasza gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się. To sprzyja temu, aby w niedalekiej przyszłości znaleźć się w rankingu. W porównaniu z rokiem 2013, rok 2014 był optymistyczny pod względem nowych abonentów FTTH (zanotowano wzrost o 27%).
W konferencji wzięło udział ponad 3000 specjalistów z całego świata, którzy wysłuchali wielu interesujących wykładów – odbyło się 14 sesji tematycznych.
W uroczystym otwarciu wzięli udział: Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Iwona Wendel, podsekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także Karin Ahl, prezes FTTH Council Europe, i Fatima Barros, przewodnicząca BEREC.
Szybki Internet to wzrost PKB
- W Polsce obserwuje się od kilku lat strategię opartą na funduszach unijnych z poprzedniego budżetu, która dzisiaj zaczyna przynosić efekty. Jest pakiet inwestycyjny Komisji Europejskiej, który zapewni 350 mln euro na inwestycje strategiczne. Należy jednak pamiętać o tym, aby fundusze publiczne były przeznaczone na rozwój sieci, tak, aby te działały przez następne 10, 20, 30 lat.
Karin Ahl podczas przemówienia na uroczystym otwarciu mówiła również o tym, że rozwój sieci spowoduje wzrost PKB:
- Rozwój sieci szerokopasmowej idzie w parze z rozwojem ekonomicznym. Teraz wiadomo, że szybsze sieci mają większy wpływ na wzrost gospodarczy. Podwojenie średniej prędkości Internetu w kraju spowoduje wzrost PKB średnio o 0,3%. Dalsze zwiększenie prędkości powoduje dalszy wzrost PKB – argumentowała.
Z kolei Magdalena Gaj skupiła się na tym jakie zalety płyną z dostępu do szybkiego Internetu. Szybki Internet nie tylko zapewnia wzrost PKB, ale przede wszystkim podnosi jakość życia każdego użytkownika:
- Dostęp do szybkiego Internetu znacząco przyczyni się do rozwoju gospodarki, ale przede wszystkim ułatwi życie wszystkim użytkownikom. Studencie z terenów wiejskich będą mogli korzystać z platformy e-learningowej, a mamy z małymi dziećmi będą mogły pracować w domu – wyliczała zalety dostępu do szybkiego Internetu.
Powszechny dostęp do sieci może przyczynić się również do zmniejszenia ruchu na drogach i zanieczyszczeń środowiska. Jest to możliwe do realizacji wówczas, kiedy będzie można częściej wykonywać pracę w domu.
Nagrodzono najlepszych
Co roku na konferencji przyznawane są nagrody za wybitne działania na rzecz przyśpieszania wdrażania technologii światłowodowej w Europie. Przyznano dwa wyróżnienia: w kategorii indywidualnej dla Dika Wesselsa i w kategorii operator dla DSTelecom. Jury doceniło portugalskiego operatora za rozbudowę sieci FTTH na terenach wiejskich w północnej i południowej części kraju. Inwestycja na ponad 90 milionów euro pozwoliła na zainstalowanie 9000 kilometrów kabla światłowodowego. To z kolei przyczyniło się do zwiększenia dostępu do sieci o 50% – wśród gospodarstw domowych.
Polski Dzień
10 luty był dniem, podczas którego odbyło się dziewięć warsztatów eksperckich prezentujących różne perspektywy rozwoju FTTH (rządową, inwestorską, techniczną oraz operatorską). Tego dnia odbyły się warsztaty: FTTH in Poland – How it really works, podczas których zaproszeni prelegenci dyskutowali o tym co należy zrobić, aby wprowadzić FTTH na większą skalę w Polsce. Podczas warsztatów zaprezentowano cały proces planowania, projektowania i budowania sieci FTTH.
Karin Ahl, podczas swojego przemówienia, podkreśliła, że najważniejsi są klienci:
- Najważniejsi są klienci, ponieważ wiemy, że zapłacą za większą prędkość wtedy, kiedy będą wiedzieli, co mogą dzięki niej zyskać. Nasze badania wykazały, że dostawcy mają większe zyski z klientów FTTH, niż z klientów DSL. Średnio o 46%. Wynika to nie tylko z wyższych cen, ale również dlatego, że klienci FTTH chętniej kupują inne usługi od dostawców FTTH.
Kolejna edycja Fibre To The Home odbędzie się w Luksemburgu.