To już 200 tys. przeszkolonych osób i 4 lata działalności! Wolontariusze programu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS) nie próżnują. Latarnicy Polski Cyfrowej pomagają pokoleniu 50+ zrozumieć, w jaki sposób działa Internet, i jak wykorzystywać go w życiu codziennym. Czy projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” faktycznie przyczyni się do zmian w naszym społeczeństwie?
Kim jest Latarnik i czym się zajmuje? Pomaga zrozumieć sygnały wysyłane przez cyfrową latarnię. Większość Polaków posiada dostęp do Internetu, ale nie potrafi się nim posługiwać. Lokalni animatorzy przekonują do stawiania pierwszych kroków w nieznanym świecie komputerów i smartfonów. Inspirują i uczą swoich podopiecznych, jak korzystać z narzędzi cyfrowych. Cyber Nauczycieli jest już 2707! Dzięki ich zaangażowaniu, osoby, które dotąd czuły się wykluczone z wirtualnej rzeczywistości, wreszcie odnajdą drogę do swojej mariny.
No dobrze, ale właściwie skąd ten pomysł? Obecnie jedynie 3 spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ potrafi korzystać z Internetu! Co najważniejsze, problemem nie jest brak dostępu do sieci, a brak kompetencji. W obecnych czasach nieposiadanie świadomości cyfrowej jest równe gorszej jakości życia, problemom w pracy i w końcu – wykluczeniu.
Dzięki spotkaniom w lokalnych bibliotekach czy remizach, seniorzy mają szansę nauczyć się, jak nawiązywać nowe znajomości, kontaktować się z rodziną, podróżować, płacić rachunki, robić zakupy… słowem, żyć! Stają się w pełni niezależni i aktywni. Pokonując swoją niechęć do cyberświata, być może sprawią, że Polsce przybędzie 10 mln nowych użytkowników! Oprócz tego, pamiętajmy – rozwój internautów to rozwój Internetu.
Źródło:latarnicy.pl
Internet dla mnie był zamkniętą skrzynią splątanych kabli i wielkim tabu nie do pokonania.Za namową moich dzieci stopniowo przystępowałam do otwierania tkwiącej we mnie blokady.Było bardzo trudno.Na kursach-już dwóch-nerwy dawały znać o sobie,ale każda umiejętność dostarczała dużo radości.Dalej się oswajam i cieszę się,że są takie możliwości dla nas -emerytów,by dalej być aktywnym,nie wycofywać się z życia w społeczeństwie,rozumieć wiele nowych spraw w naszym świecie.Lubię INTERNET.