W pierwszych miesiącach nowego roku branża cyfrowa będzie oczekiwała wyników dyskusji, jaka od jesieni 2018 r. toczy się w Brukseli w formule trialogu na temat unijnej Dyrektywy w sprawie praw autorskich (zwanej ACTA2). Zdaniem Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska, to ważne rozstrzygnięcie, bo projektowane prawo zdeterminuje to, co będzie dozwolone w przyszłości w internecie, więc bezpośrednio wpłynie na losy całego rynku kreatywnego oraz samych konsumentów:
Te regulacje będą szczególnie istotne dla krajów Europy środkowo-Wschodniej, które dziś są bardzo atrakcyjnym miejscem dla największych światowych koncernów do lokowania w nich swoich centrów R&D. Dlatego wizja wejścia Dyrektywy w kształcie, w jakim przyjął Parlament Europejski martwi nas, bo wiąże się z dużym ryzykiem utracenia statusu regionu, w którym nowoczesne technologie nie tylko się świetnie rozwijają, ale też sprzedają
Rozstrzygnięcie w sprawie unijnej Dyrektywy regulującej prawo autorskie na jednolitym rynku cyfrowym, a tym samym kierunek, w którym będzie możliwy dalszy rozwój nowoczesnych technologii w Polsce i Europie oraz kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i wdrażanie sieci 5G. To jedne z ważniejszych wyzwań, przed którymi stanie sektor cyfrowy w 2019 r. – ocenia Związek Cyfrowa Polska.
Związek Polska Cyfrowa nadmienia jednak, że kroki polskiego rządu takie jak wprowadzanie pakietów dla przedsiębiorców, Konstytucji biznesu czy walka z oszustwami podatkowymi sprawiają, że na 2019 rok branża cyfrowa patrzy z nadzieją.
[źródło: zipsee.pl]