Kolejny globalny dostawca treści – Netflix – dołączył do należącego do Atmana punktu wymiany ruchu. Thinx to trzeci pod względem liczby uczestników węzeł międzyoperatorski w Polsce (500 Gb/s ruchu), ale jedyny ulokowany w profesjonalnym data center. Ofertę PWR Thinx wyróżnia możliwość zestawiania wielu usług na jednym porcie, a także stabilne, niewygórowane ceny łączników w neutralnych telekomunikacyjnie centrach danych Atman.
PWR Thinx zapewnia nielimitowany dostęp do zasobów największych światowych content providerów, sieci krajowych i uczestników innych polskich PWR-ów. Dbając stale o poszerzanie udostępnianych treści, jesienią 2018 r. pozyskał światowego potentata rynku streamingu wideo. Netflix korzysta obecnie w PWR Thinx z portów o łącznej przepustowości 40 Gb/s i mocno je wysyca. Popularność amerykańskiego serwisu VoD w Polsce stale rośnie, w związku z czym Atman planuje docelowo uruchomić dla Netflix port 100 Gb/s.
Większość globalnego ruchu to streaming wideo
Zgodnie z raportem Global Internet Phenomena opublikowanym w październiku 2018 r. przez kanadyjską firmę Sandvine, użytkownicy Netflix generują już 15 proc. ruchu w Internecie – najwięcej z platform świadczących streaming wideo. Te łącznie odpowiadają za 58 proc. ruchu internetowego na świecie. Przy czym należy zaznaczyć, że raport nie zawiera danych z Chin i Indii.
Analizując wyłącznie europejski rynek streamingu wideo, platformę Netflix wyprzedza YouTube (ich udziały to odpowiednio 23,1 i 30,39 proc.), a pierwszą piątkę zamyka Twitch (6,14 proc.). Także zasoby tych serwisów są bezpośrednio dostępne w PWR Thinx, podobnie jak zasoby popularnych polskich platform wideo: IPLA, tvn player czy TVP.
Uniwersalność PWR
Punkt wymiany ruchu (Internet Exchange, IX) to uzupełnienie lub alternatywa dla tradycyjnego dostępu do zasobów Internetu. Z PWR Thinx korzystają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni i ISP, telewizje kablowe i platformy streamingowe, media społecznościowe i inne portale o dużym ruchu IP, platformy gier i firmy hostingowe. Uczestnicy Thinx generują obecnie 500 Gb/s ruchu.
Jak to działa? Klient (zwany uczestnikiem) wykupuje port dostępowy (1, 10, 100 Gb/s) w jednym z trzech warszawskich węzłów dostępowych:
- przy ul. Konstruktorskiej w Centrum Danych Atman WAW-2 (węzeł główny)
- przy ul. Grochowskiej w Centrum Danych Atman WAW-1
- lub w LIM.
Dzięki temu uczestnik otrzymuje bezpośredni dostęp w drugiej warstwie ISO/OSI do zasobów PWR Thinx, co oznacza, że może swobodnie i bez dodatkowych opłat:
- wymieniać ruch IP z innymi uczestnikami PWR Thinx (m.in. Allegro, Cyfrowy Polsat, dhosting.pl, Facebook, GOG, Hurricane Electric, Netflix, Netia, Toya, UPC, Vectra, TVP, Twitch, główni operatorzy telefonii komórkowej)
- wymieniać ruch IP z wieloma sieciami krajowymi i uczestnikami innych IX-ów w Polsce (m.in. EPIX-Polmix, PLIX)
- korzystać z CDN-ów i cache’ów operatorów globalnych zlokalizowanych w Thinx (np. Akamai, CloudFlare, Google, redCDN).
Na życzenie Atman może uruchomić usługę w dowolnym innym mieście, doliczając koszt transmisji z tej lokalizacji do głównego węzła PWR Thinx.
Uczestnik PWR Thinx uzyskuje też dostęp do wielu usług dodatkowych, bez ograniczania się do jednego operatora, które może uruchomić na tym samym porcie. Chodzi m.in. o dostęp do europejskich IX-ów (DE-CIX we Frankfurcie i Giganet w Kijowie), a także dostęp do wszystkich światowych sieci i zasobów Internetu dzięki bezpośrednim połączeniom z operatorami Tier 1 (sieciami tworzących globalny szkielet Internetu), m.in. Tata Communications, oraz z siecią Orange.
PWR Thinx może być używany jako łącze podstawowe, równorzędne, zapasowe, tranzytowe, peeringowe – to rozwiązanie uniwersalne.
Jasny, stały cennik
PWR Thinx wyróżnia prostota kosztów.
- Podstawą jest stała miesięczna opłata za port, która oczywiście zależy od jego przepływności: 1 lub 10 Gb/s, na życzenie także 100 Gb/s, natomiast sam peering jest bezpłatny. Ważne: w przeciwieństwie do niektórych IX-ów, w PWR Thinx uczestnik może wykorzystywać ten sam port do wielu usług, czyli jest to rozwiązanie ekonomiczne, oszczędne.
- Drugim elementem jest przejrzysty cennik usług tranzytu IP (świadczonych na tym samym porcie co peering), dzięki którym np. dostawcy Internetu mogą dowolnie dobierać zasoby i konstruować ofertę dla swoich klientów.
- Dla wielu uczestników PWR Thinx kluczowe są niewygórowane ceny łączników między klientami, niezmienne od grudnia 2016 r. Warto podkreślić, że ceny łączników nie zależą od lokalizacji łączonych urządzeń w data center Atmana (nie ma znaczenia odległość, różne piętra czy budynki) ani od zastosowanej technologii (światłowód 1J/2J, skrętka UTP kat. 6).
Stabilne i przejrzyste koszty (peeringu, tranzytu, łączników) pozwalają uczestnikom PWR Thinx swobodnie rozwijać swój biznes, w tym także oferować swoje usługi innym firmom korzystającym z neutralnych telekomunikacyjnie centrów danych Atmana.
Artykuł sponsorowany