Netflix uczestnikiem punktu wymiany ruchu Thinx Aktualności, Nowości, Technologia, Technologie

Netflix w PWR Thinx

 

Kolejny globalny dostawca treści – Netflix – dołączył do należącego do Atmana punktu wymiany ruchu. Thinx to trzeci pod względem liczby uczestników węzeł międzyoperatorski w Polsce (500 Gb/s ruchu), ale jedyny ulokowany w profesjonalnym data center. Ofertę PWR Thinx wyróżnia możliwość zestawiania wielu usług na jednym porcie, a także stabilne, niewygórowane ceny łączników w neutralnych telekomunikacyjnie centrach danych Atman.

 

PWR Thinx zapewnia nielimitowany dostęp do zasobów największych światowych content providerów, sieci krajowych i uczestników innych polskich PWR-ów. Dbając stale o poszerzanie udostępnianych treści, jesienią 2018 r. pozyskał światowego potentata rynku streamingu wideo. Netflix korzysta obecnie w PWR Thinx z portów o łącznej przepustowości 40 Gb/s i mocno je wysyca. Popularność amerykańskiego serwisu VoD w Polsce stale rośnie, w związku z czym Atman planuje docelowo uruchomić dla Netflix port 100 Gb/s.

 

Większość globalnego ruchu to streaming wideo

Zgodnie z raportem Global Internet Phenomena opublikowanym w październiku 2018 r. przez kanadyjską firmę Sandvine, użytkownicy Netflix generują już 15 proc. ruchu w Internecie ­– najwięcej z platform świadczących streaming wideo. Te łącznie odpowiadają za 58 proc. ruchu internetowego na świecie. Przy czym należy zaznaczyć, że raport nie zawiera danych z Chin i Indii.

Analizując wyłącznie europejski rynek streamingu wideo, platformę Netflix wyprzedza YouTube (ich udziały to odpowiednio 23,1 i 30,39 proc.), a pierwszą piątkę zamyka Twitch (6,14 proc.). Także zasoby tych serwisów są bezpośrednio dostępne w PWR Thinx, podobnie jak zasoby popularnych polskich platform wideo: IPLA, tvn player czy TVP.

 

Uniwersalność PWR

Punkt wymiany ruchu (Internet Exchange, IX) to uzupełnienie lub alternatywa dla tradycyjnego dostępu do zasobów Internetu. Z PWR Thinx korzystają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni i ISP, telewizje kablowe i platformy streamingowe, media społecznościowe i inne portale o dużym ruchu IP, platformy gier i firmy hostingowe. Uczestnicy Thinx generują obecnie 500 Gb/s ruchu.

 

Jak to działa? Klient (zwany uczestnikiem) wykupuje port dostępowy (1, 10, 100 Gb/s) w jednym z trzech warszawskich węzłów dostępowych:

  • przy ul. Konstruktorskiej w Centrum Danych Atman WAW-2 (węzeł główny)
  • przy ul. Grochowskiej w Centrum Danych Atman WAW-1
  • lub w LIM.

Dzięki temu uczestnik otrzymuje bezpośredni dostęp w drugiej warstwie ISO/OSI do zasobów PWR Thinx, co oznacza, że może swobodnie i bez dodatkowych opłat:

  • wymieniać ruch IP z innymi uczestnikami PWR Thinx (m.in. Allegro, Cyfrowy Polsat, dhosting.pl, Facebook, GOG, Hurricane Electric, Netflix, Netia, Toya, UPC, Vectra, TVP, Twitch, główni operatorzy telefonii komórkowej)
  • wymieniać ruch IP z wieloma sieciami krajowymi i uczestnikami innych IX-ów w Polsce (m.in. EPIX-Polmix, PLIX)
  • korzystać z CDN-ów i cache’ów operatorów globalnych zlokalizowanych w Thinx (np. Akamai, CloudFlare, Google, redCDN).

Na życzenie Atman może uruchomić usługę w dowolnym innym mieście, doliczając koszt transmisji z tej lokalizacji do głównego węzła PWR Thinx.

 

PWR Thinx_wykres roczny

 

Uczestnik PWR Thinx uzyskuje też dostęp do wielu usług dodatkowych, bez ograniczania się do jednego operatora, które może uruchomić na tym samym porcie. Chodzi m.in. o dostęp do europejskich IX-ów (DE-CIX we Frankfurcie i Giganet w Kijowie), a także dostęp do wszystkich światowych sieci i zasobów Internetu dzięki bezpośrednim połączeniom z operatorami Tier 1 (sieciami tworzących globalny szkielet Internetu), m.in. Tata Communications, oraz z siecią Orange.

PWR Thinx może być używany jako łącze podstawowe, równorzędne, zapasowe, tranzytowe, peeringowe – to rozwiązanie uniwersalne.

 

Jasny, stały cennik

PWR Thinx wyróżnia prostota kosztów.

  • Podstawą jest stała miesięczna opłata za port, która oczywiście zależy od jego przepływności: 1 lub 10 Gb/s, na życzenie także 100 Gb/s, natomiast sam peering jest bezpłatny. Ważne: w przeciwieństwie do niektórych IX-ów, w PWR Thinx uczestnik może wykorzystywać ten sam port do wielu usług, czyli jest to rozwiązanie ekonomiczne, oszczędne.
  • Drugim elementem jest przejrzysty cennik usług tranzytu IP (świadczonych na tym samym porcie co peering), dzięki którym np. dostawcy Internetu mogą dowolnie dobierać zasoby i konstruować ofertę dla swoich klientów.
  • Dla wielu uczestników PWR Thinx kluczowe są niewygórowane ceny łączników między klientami, niezmienne od grudnia 2016 r. Warto podkreślić, że ceny łączników nie zależą od lokalizacji łączonych urządzeń w data center Atmana (nie ma znaczenia odległość, różne piętra czy budynki) ani od zastosowanej technologii (światłowód 1J/2J, skrętka UTP kat. 6).

 

Stabilne i przejrzyste koszty (peeringu, tranzytu, łączników) pozwalają uczestnikom PWR Thinx swobodnie rozwijać swój biznes, w tym także oferować swoje usługi innym firmom korzystającym z neutralnych telekomunikacyjnie centrów danych Atmana.

 

Dowiedz się więcej

 

 

Artykuł sponsorowany 

Netflix uczestnikiem punktu wymiany ruchu Thinx
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności