Coraz więcej osób ma dostęp do Internetu i z niego korzysta – donosi Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Coraz bardziej potrzebne są jednak umiejętności w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, aby łączyć ludzi na całym świecie, podkreśla raport ITU ”Mierzenie społeczeństwa informacyjnego” 2018.
Ceny ICT spadły globalnie w ciągu ostatniej dekady, lepsze regulacje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych i tworzenie polityki odegrały kluczową rolę w stworzeniu warunków dla takiej obniżki, zapewniając, że część wzrostu wydajności związanego z wyższym wykorzystaniem technologii zostanie przeniesiona na konsumentów. Brak lub niewystarczające umiejętności w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych są główną przeszkodą w dostępie do Internetu.
Dane ITU i inne porównawcze źródła danych w skali międzynarodowej pokazują, że istnieją znaczne luki w zakresie potrzebnych umiejętności. Jedna trzecia osób nie ma podstawowych umiejętności cyfrowych, takich jak kopiowanie plików lub folderów lub korzystanie z narzędzi do kopiowania i wklejania; zaledwie 41 procent ma standardowe umiejętności, takie jak instalowanie lub konfigurowanie oprogramowania lub używanie podstawowych formuł w arkuszach kalkulacyjnych; a tylko 4 procent używa specjalistycznego języka do pisania programów komputerowych. Usługi stałego internetu szerokopasmowego odnotowały największy spadek cen wszystkich usług ICT. Ceny internetu mobilnego również utrzymywały stałą tendencję spadkową w latach 2008-2017, zgodnie z ciągłym wzrostem zasięgów. Lepsze regulacje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych i kształtowanie polityki odegrały kluczową rolę w stworzeniu warunków dla obniżenia cen obserwowanych w latach 2008-2017, zapewniając, że wzrost wydajności w zakresie wyższej adaptacji technologii informacyjno-komunikacyjnych zostanie częściowo przeniesiony na klientów.
[źródło: itu.int]