Dwa nowe konkursy z PO PC Internauci, Internet, Konkursy, Nowości

maxresdefault

Na cyfrowe udostępnianie informacji publicznych oraz zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu trafi w najbliższym czasie 1 mld 236 mln zł z programu „Polska Cyfrowa” na lata 2014-2020. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje ogłosić konkursy w sierpniu i we wrześniu. – relacjonuje PAP.

Jak powiedziała PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, w sierpniu przewidziano konkursy dotyczące cyfrowego udostępniania informacji sektora publicznego, w tym administracji, kultury i nauki.

Budżet konkursów, organizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wynosi 636 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy UE i budżetu państwa. Wnioski o unijne dofinansowanie będzie można składać od września.

- Wsparcie trafi na zwiększenie dostępności oraz poprawę jakości informacji sektora publicznego, a także zwiększenie możliwości ich ponownego wykorzystania – zaznaczyła wiceszefowa MIR. Dodała, że pieniądze z programu „Polska Cyfrowa” zostaną przeznaczone m.in. na digitalizację zasobów kultury, w tym materiałów archiwalnych.

We wrześniu Centrum Projektów Polska Cyfrowa ma ogłosić drugi konkurs. Jego celem jest zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach (co najmniej 30 Mb/s) tam, gdzie nie można tego zapewnić na warunkach rynkowych. Firmy telekomunikacyjne będą mogły powalczyć o 600 mln zł środków unijnych. Nabór wniosków zaplanowano na październik.

- To będą małe projekty o wartości od 5 do 10 mln zł. O pieniądze UE będą mogły ubiegać się przede wszystkim mali i średni operatorzy telekomunikacyjni. Nie zamykamy jednak drogi dużym operatorom – zaznaczyła Iwona Wendel.

- Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania naboru. Urząd Komunikacji Elektronicznej wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji wyznaczają obszary, na których przedsiębiorcy będą mogli realizować projekty szerokopasmowe. Są to obszary pozbawione dostępu do szybkiego internetu – wyjaśniła wiceminister.

Wiceszefowa MIR przypomniała, że był już jeden nabór wniosków z programu „Polska Cyfrowa”. Dotyczył on e-usług publicznych. Przeznaczono na niego prawie 950 mln zł. Złożono 39 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 2,7 mld zł.

- Obecnie w Centrum Projektów Polska Cyfrowa trwa ocena merytoryczna 29 projektów, które z pozytywnym wynikiem przeszły ocenę formalną. Wsparcie trafi na przedsięwzięcia związane z tworzeniem systemów informatycznych, które dostarczają e-usługi zarówno dla obywateli, jak i dla przedsiębiorców. Chodzi m.in. o ułatwienie kontaktu klienta z urzędem – wyjaśniła wiceminister.

Źródło: PAP
Zdjęcie: davalign.com

Dwa nowe konkursy z PO PC
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności