UKE: telefony komórkowe a zdrowie Bezpieczeństwo, Porównania, Prawo i Telekomunikacja, Technologia

man-holding-phone

Korzystanie z telefonów komórkowych jest w polskim społeczeństwie zjawiskiem powszechnym –  liczba aktywnych telefonów komórkowych w Polsce szacowana jest na 57 mln egzemplarzy. Biorąc to pod uwagę, UKE sprawdził, jaki wpływ na organizm człowieka mają telefony komórkowe dostępne na naszym rynku. Przyjrzano się przede wszystkim urządzeniom przeznaczonym dla dzieci i osób starszych.

Zgodnie z powszechnie przyjętym w Europie Zaleceniem Rady Europy (1999/519/EC) poziom pochłaniania energii elektromagnetycznej, a więc tak zwany współczynnik SAR (ang. Specyfic Absorption Rate) nie może przekroczyć wielkości 2W/kg, w przeliczeniu na 10g masy tkanki ludzkiego ciała. Wartość współczynnika SAR informuje więc o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika. Przekroczenie emisji powyżej poziomu 2W/kg, gdy podczas rozmowy trzymamy telefon w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Badania objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 11 modeli telefonów komórkowych, które ze względu na swoją budowę i dostępne funkcje mogą być w szczególności wykorzystywane przez seniorów i dzieci. Próbki zostały pobrane w okresie styczeń – luty 2015 r., a badania wykonano w lutym i marcu 2015 r.

Prezentowane wyniki dotyczą dwóch egzemplarzy każdego z badanych modeli, a podana wielkość współczynnika SAR jest wielkością maksymalną (najmniej korzystną) otrzymaną w serii testów dla każdego egzemplarza.

Lista wyrobów poddanych badaniom (kolejność alfabetyczna):

1.    Alcatel 2001X
2.    Emporia Solid V33i
3.    MaxCom MM 910
4.    MaxCom MM 705BB
5.    MaxCom MM 820BB
6.    MaxCom MM 822BB
7.    MyPhone One
8.    MyPhone 1062 Talk+
9.    Samsung GT E1200R
10.    Samsung GT S5611
11.    Wiko RIFF

Żaden z testowanych aparatów nie przekroczył współczynnika SAR uznawanego za niebezpieczny dla zdrowia. Najwyższe wskaźniki osiągał telefon MaxCom MM 705BB (1,10 W/kgi 1,41 W/kg ). Inny model tej firmy MaxCom MM 822BB osiągał natomiast najlepszy wynik (0,21 W/kg i 0,11 W/kg).

 

Źródło: UKE
Zdjęcie: sellmymobile.com

UKE: telefony komórkowe a zdrowie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności