Sejm przyjął poprawki ułatwiające wdrożenie 5G w Polsce Aktualności, Prawo i Telekomunikacja

cover-image

 

Sejm przyjął poprawki Senatu do reformy ustawy telekomunikacyjnej, która ułatwi wdrożenie 5G w Polsce. Ustawa trafi teraz do prezydenta do podpisu.

Senat wprowadził cztery poprawki do projektu ustawy. Trzy tylko dopracowały istniejące projekty przepisów, podczas gdy jedna zmiana była bardziej znacząca, a mianowicie wycofanie kompetencji UKE związanych z pasmem 700 MHz.

Pasmo 700 MHz, które w przyszłości ma być używane dla 5G, jest obecnie zajęte przez telewizję naziemną. Początkowo projekt nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne zakładał, że zarządzanie widmem pasma i migracja telewizji na niższe częstotliwości będą leżały w gestii UKE. Jednak podczas prac legislacyjnych Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło, że wykorzystanie tego zakresu częstotliwości będzie regulowane osobno przez specjalną ustawę.

UKE był przeciwny tej zmianie, argumentując, że chociaż pomysł posiadania osobnego aktu dla pasma 700 MHz był dobry, musiałby zostać przyjęty dwa lata temu, a teraz jest już za późno. Zdaniem regulatora jest mało prawdopodobne, aby taka ustawa weszła w życie w tym roku, a UKE może już zacząć wydawać konkretne decyzje w najbliższych miesiącach.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk uważa, że ​​specjalny akt ma być uchwalony wkrótce.

Przyjęta nowelizacja istotnie zmienia zasady dystrybucji częstotliwości, w tym daje Prezesowi UKE  możliwość nie przedłużania i wycofywania już wydanych licencji, a także zorganizowania przetargu lub aukcji na zasoby nadal wykorzystywane przez posiadaczy licencji.

[źródło: telecompaper.com]

Sejm przyjął poprawki ułatwiające wdrożenie 5G w Polsce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności