Polak – cyfrowy ignorant? Internauci, Internet, Technologia

notebook, and two persons on white background

Nie mamy dobrych wiadomości. Co drugi dorosły w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności informatycznych! To najgorszy wynik spośród wysoko rozwiniętych państw. – Rzeczpospolita bije na alarm.

Te smutne wnioski pochodzą z opublikowanej przez OECD analizy poświęconej edukacji i nowym technologiom. Jej autorzy postanowili sprawdzić, jak osoby od 16 do 65 lat radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, mając do dyspozycji zdobycze najnowszej techniki.

Najbardziej niepokoi fakt, że blisko 24 proc. Polaków wycofało się z badania. Kolejnych 26 proc. poległo na podstawowych zagadnieniach. Niestety, to najgorszy wynik spośród przebadanych państw, dla których średni odsetek populacji niemających podstawowych kompetencji cyfrowych to 25 proc.

Prof. Maciej M. Sysło z Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej nie ma wątpliwości, że osoby, które odmówiły udziału w badaniu, w rzeczywistości boją się konfrontacji z komputerem, ponieważ nie potrafią go obsługiwać.

Nie pomagają w tym szkolenia prowadzone w ramach unijnych projektów, kierowane np. do osób po pięćdziesiątce. Choć głośno mówi się o tym, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia, nikt nie kontroluje, jakie przyniosły efekty  – podkreśla prof. Sysło.

Czy Polacy nadążą za czekającymi na nich nowymi możliwościami czającymi się w nieznanym świecie komputerów, i – co jeszcze bardziej istotne – Internetu? Dowiemy się z kolejnego badania, lub… z zestawienia ilości osób korzystających z usług telekomunikacyjnych!

 

 

Źródło: Rzeczpospolita 

Zdjęcie: odaat.us

Polak – cyfrowy ignorant?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności