Parlament Europejski zatwierdza reformę praw autorskich Aktualności, Prawo i Telekomunikacja

wifi

 

Parlament Europejski zatwierdził kontrowersyjną reformę przepisów dotyczących praw autorskich treści internetowych. Przepisy zwiększają odpowiedzialność platform internetowych akceptujących treści przesyłane przez użytkowników, a także zwiększają wynagrodzenie wydawców z internetowych agregatorów. Tekst nadal wymaga formalnego zatwierdzenia przez Radę państw UE, zanim stanie się prawem, po czym członkowie UE będą mieli dwa lata na wdrożenie zmian w prawie krajowym.

Reforma dyrektywy o prawach autorskich w celu zaktualizowania jej w erze internetu była przedmiotem dyskusji w instytucjach UE od ponad dwóch lat, po tym, jak Komisja Europejska zaproponowała zmiany w sierpniu 2016 r. Przełom nastąpił w lutym. Pomimo znacznego sprzeciwu ze strony branży internetowej, a także grup społeczeństwa obywatelskiego zaniepokojonych ograniczeniami wolności słowa, tekst został przyjęty przez posłów na posiedzeniu plenarnym 348 głosami, przy 274 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się.

Propozycja wzbudziła sprzeciw ze względu na dwie kontrowersyjne klauzule: artykuł ustanawiający prawo wydawców do rekompensaty, gdy agregatorzy online, tacy jak Google News, odtwarzają fragmenty swoich wiadomości i informacji, oraz artykuł dotyczący odpowiedzialności platform internetowych, gdy użytkownicy przesyłają materiały chronione prawem autorskim bez autoryzacji, np. YouTube.

[źródło: telecompaper.com]

Parlament Europejski zatwierdza reformę praw autorskich
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności