Ethernet punkt-punkt po miedzi lub świetle – jedno CPE dla wszystkich. Technologia

ethernet-port

 

Operator z abonentem połączeni są zazwyczaj przez jedno urządzenie. W zależności od typu sieci jest to modem, router czy też ONT. Często znaczenie tego urządzenia i jego rola jest umniejszana przez operatora. Jednak warto zwrócić uwagę, że jest to pierwszy punkt styku z abonentem, od którego zaczynamy sprawdzenie jakości usługi. Dla abonenta nie ma znaczenia jakie urządzenia są zainstalowane poza jego lokalem, ważny jest dla niego „Router”. Z drugiej strony, operator wolałby kupić dobre urządzenia do centrali, ale przy okazji zaoszczędzić na końcowym elemencie sieci. Do tej pory ciężko było pogodzić interesy obu stron, gdyż operator często szedł na kompromis w aspekcie funkcjonalności.

Tym operatorom, którzy postrzegają ostatni odcinek swojej sieci jako bardzo istotny, wychodzą naprzeciw urządzenia tajwańskiego producenta Billion. W jego ofercie można znaleźć operatorskie jednostki abonenckie (CPE) pod FTTH (Fiber to the Home) jak i ETTH (Ethernet to the Home).

FTTH typu punkt-punkt (PtP) zyskuje na popularności dzięki temu, że kable światłowodowe o większej pojemności są coraz tańsze. W mniejszych lokalizacjach gdzie abonentów jest relatywnie mało, zwłaszcza jeżeli chodzi o odgałęzienia sieci, operatorzy decydują się na zbudowanie sieci PtP, gdyż koszty inwestycyjne są bardzo podobne do tych, które mamy w budowie sieci GPON.

Zaletą rozwiązań Billiona serii 9800 jest podwójny port WAN. Mamy do wyboru port optyczny SFP oraz WAN typu RJ45. Przydaje się on bardzo klientom biznesowym lub w sieciach, w których operator powoli migruje z sieci bezprzewodowej lub miedzianej na FTTH.

Billion w swoje ofercie posiada 3 serie:

  • Seria 9800 dedykowana pod FTTH/ETTH z portem WAN typu SFP i 10/100/1000, 4 portami LAN 10/100/100, VoIP, oraz WiFi 2×2 802.11n z odłączanymi antenami
  • Seria 6800 dedykowana pod ETTH z portem WAN typu 10/100/1000, 4 portami LAN 10/100/100, VoIP oraz WiFi 2×2 802.11n z odłączanymi antenami
  • Seria 3200 – Router z portami WAN typu 10/100/1000 RJ45 oraz portami LAN 4×10/100/1000 + WiFi 802.11ac

Od samego początku urządzenia Billiona projektowane są pod kątem Provisioningu. Dzięki temu operator ma kontrolę nad konfiguracją urządzenia poprzez TR-069 lub DHCP Provisioning.

Seria 9800/6800 posiada anteny, które można wymieniać w zależności od potrzeb. Dzięki temu w domku jednorodzinnym możemy zamontować mocniejsze anteny i pokryć zasięgiem cały dom. Natomiast w bloku możemy zmniejszyć moc nadawania tak, aby nie zakłócały innych AP. Dodatkowo pełnią one rolę serwera VoIP.

Seria 3200 dedykowana jest abonentom, którzy chcą mieć wydajny router z bardzo dobrym WiFi 802.11ac z możliwością instalowania IPTV. Urządzenie wspiera VLAN-y oraz zdalny provisioning.

Porty USB to nie tylko możliwość podpięcia urządzeń typu pamięć Flash lub dyski, ale także modemów LTE, które dla klientów biznesowych mogą być bardzo ważne w przypadku awarii podstawowego łącza. W ofercie Billiona znajdziemy także routery, które mogą być zasilane poprzez PoE, czy też routery Outdoor. Routery Billiona mogą również posiadać dodatkowy moduł Serwera VPN co zaspokoi potrzeby małego i średniego przedsiębiorstwa.

Produkty Billiona kierowane są do operatorów, którzy chcą zapewnić swoim abonentom wysoki komfort oraz gwarantowaną wydajność. Zachęcam do wypożyczenia i przetestowania powyższych routerów!

Kierownik Działu Sieciowe Urządzenia Aktywne

Radosław Ziemba

Ethernet punkt-punkt po miedzi lub świetle – jedno CPE dla wszystkich.
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności