Dwa konta – osobne do przelewów, osobne do VAT. Czy to dobry pomysł? Bez kategorii

kara_umowna

Resort finansów szykuje rewolucję. Chodzi o podzieloną płatność VAT w transakcjach B2B. Właściciele firm mają wybór – faktury za zakupy mogą regulować w tradycyjny sposób lub mogą używać dwóch osobnych kont. Na pierwsze będzie wtedy należało przelewać kwotę netto, a na drugie wartość VAT. Wiąże się to także ze zmianami zasad zwrotów VAT.

Model splint payment jest dobrowolny. Wiąże się jednak z posiadaniem dodatkowego konta bankowego, na które wpływałby jedynie VAT. Ten dodatkowy rachunek VAT znalazłby się pod kontrolą fiskusa. Środki zgromadzone na tym rachunku należałyby do przedsiębiorcy, jednakże byłyby zablokowane, aby ten nie mógł swobodnie nimi operować. Miałby tylko możliwość opłacać VAT lub go otrzymywać. Zakładaniem takiego rachunku zajmowałyby się banki lub SKOKi. Ministerstwo obliczyło, że to ok. 600 podmiotów. Splint payment ma być sposobem na walkę z oszustwami. Dostawca nie będzie mógł dla swoich korzyści wykorzystywać VAT należnego fiskusowi. Projekt czeka jeszcze na opiniowanie, a nowe zasady miałyby obowiązywać od nowego roku.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Dwa konta – osobne do przelewów, osobne do VAT. Czy to dobry pomysł?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności