853 mln zł więcej na budowę sieci w POPC Aktualności

74ee7a295d349a7dd7f6dee50c8d790f640000

 

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ma ogłosić kolejny konkurs na dotacje do budowy sieci telekomunikacyjnych. Centrum udało się pozyskać na ten konkurs dodatkowe kilkaset milionów złotych nie przewidzianych pierwotnie w budżecie POPC, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy telekomunikacyjni.

Na trzeci konkurs skierowane zostanie łącznie prawie 2 mld zł wsparcia publicznego. Jest to wynik jednorazowej zgody na przekazanie dodatkowych środków na I oś POPC w ramach mechanizmu tzw. nadkontraktacji, czyli prawa do udzielenia wsparcia wyższego od budżetu danego programu.

Mechanizm nadkontraktacji uwzględnia stan wydatkowania pieniędzy w różnych działaniach i programach, pozwala na zagospodarowanie środków pozostałych z korekt, czy zwrotów udzielonego finansowania lub też środków nieprzekazanych w charakterze wsparcia.

Nie ma planów na zmianę dokumentów strategicznych. Jedynie możliwe, że katalog kosztów kwalifikowanych. Przede wszystkim z uwzględnieniem specyfiki projektów radiowych. Należy też wydłużyć termin na podłączenie placówek oświatowych.

Drugi konkurs był sukcesem: z 79 obszarów pokrytych wnioskami zostało 67, czyli prawie 85 proc. Zakontraktowanie ponad 50 proc. wystawionych obszarów w realiach wydatkowania funduszy unijnych jest sukcesem, a finalny próg to 67 proc.

Zmian należy się spodziewać przede wszystkim na Lubelszczyźnie, gdzie wyznaczone zostaną nieco mniejsze obszary i w województwie mazowieckim, gdzie obszary będą łączone z powiatami innych województw tak, aby zwiększyć możliwość dofinansowania projektów w Mazowieckiem.

W sztandarze programu jest pokrycie jak największej ilości białych plam we wskazanym przez Komisję Europejską terminie.  Nie ma powodu stygmatyzowania mniejszych przedsiębiorców. Znaczna część jej przedstawicieli z sukcesem zakończyła projekty inwestycyjne i z powodzeniem rozwija swoje biznesy.

Bardzo ważne będzie zastosowanie mechanizmu kolejnych „rund” naborów wniosków w ramach tego samego konkursu – bez wszystkich przygotowań formalnych związanych z nowym konkursem. Jeżeli po pierwszej rundzie jakiś obszar nie znajdzie się w kręgu zainteresowania żadnego wnioskodawcy, lub gdy żaden projekt nie przejdzie oceny, to w kolejnej rundzie wyznaczy się mniejsze obszary.

W przypadku stwierdzenia kolizji dotowanego projektu z istniejąca siecią będzie można zaktualizować projekty i wymienić przewidziane do podłączenia punkty adresowe na inne. Możliwe też będzie utrzymanie projektu w kształcie niezmienionym lub ograniczenie jego zakresu.

W przypadku drugiego konkursu do tej pory wypłacono 306 mln zł wsparcia. W ciągu 14 miesięcy od czerwca br. beneficjenci muszą podłączyć do sieci 80 proc. przewidzianych placówek edukacyjnych. Pozostałe 20 proc. w ciągu kolejnych 6 miesięcy Większość szkół powinna więc zostać podłączona do końca przyszłego roku.

W POPC nie będzie możliwości naginania harmonogramów realizacji projektów, jak to miało miejsce w POIG. Komisja Europejska przestała się na to godzić. Nie będzie możliwości ratowania projektów za wszelką cenę. Tym bardziej, że ewentualne zwroty wypłaconych dotacji będzie można jeszcze efektywnie wykorzystać na budowę sieci.

[Opracowane na podstawie wywiadu Telko.in z Wandą Buk, dyrektorem CPPC. Całość tutaj]

853 mln zł więcej na budowę sieci w POPC
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności