Play zapowiada koniec roamingu Aktualności

play'

 

Podczas konferencji Play nie ukrywał że jego plany dotyczące budowy własnej sieci są związane z uruchomieniem w przyszłości sieci 5G. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Michał Ziółkowski, dyrektor ds. technicznych w Play, podczas konferencji prasowej zastrzegł, jednak że pojawienie się komercyjnych ofert w tej technologii to na razie dość odległa perspektywa.

Na razie na drodze wprowadzenia w Polsce sieci 5G stoi kilka przeszkód. Jedna z najważniejszych to dystrybucja i charakterystyka częstotliwości. W przypadku pasma 700 MHz chodzi m.in. o zakłócenia z obszaru Rosji, w paśmie 3,4-3,8 GHz problemem jest jego duża fragmentacja, z kolei w przypadku pasma 26 GHz jest ono w dużej części wykorzystywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wiemy prowadzone są obecnie działania w kierunku uwolnienia tego pasma. Poza tym występuje też problem harmonizacji pasm. W tej sytuacji pojawienie się w Polsce 5G w formie gotowej do korzystania przez użytkowników to perspektywa kilku kolejnych lat.

Ziółkowski zapowiedział zwiększenie liczby nadajników do 9,5 tys., co pozwoli operatorowi uwolnić się od partnerów w roamingu krajowym:

Podana przez nas perspektywa uruchamiania nowych stacji bazowych obejmuje trzy lata i prawie 2,5 tys. nadajników, co oznacza rocznie uruchomienie ponad 800 nowych obiektów

[źródło: wirtualnemedia.pl]

Play zapowiada koniec roamingu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności